DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.11.2020 20:24:30 

Pavel KABELÁČ

O autorovi

 

 

Pavel Kabeláč se narodil 23.června 1955 v Ústí nad Orlicí.

Své mládí trávil často u babičky na Vysočině, kde obdivoval um tehdejší generace malířů, od kterých získával poznatky pro své první malířské krůčky. Díky svému výtvarnému talentu, vnímavému vztahu k přírodě, horlivosti mládí, stejně jako touze po tvůrčí seberealizaci, dospěl záhy k vlastní výtvarné řeči s paletou. Své výtvarné činnosti se intenzivně věnoval řadu let jako vedoucístravovacího provozu. V roce 1987 se stává členem Sdružení výtvarníků Kutné Hory a o rok později pak členem Společnosti Jana Brandla v Kolíně. V roce 1998 začal vyučovat žáky výtvarného oboru ZUŠ J.L.Dusíka v Čáslavi.V současné době se profesionálně věnuje malování .

V obrazech malíře Pavla Kabeláče je znatelný impresionistický proud české krajinomalby, podtržený jeho osobitou technikou.Nejčastějším námětem olejomaleb,akvarelů a kolorovaných kreseb je jeho milovaná Vysočina. Maluje rád v plenéru, kde se snaží zachytit napoprvé dojem daného okamžiku - " alla prima" . Na svých plátnech pracuje zdánlivě vášnivě a nespoutaně, avšak výsledné dílo má všechny znaky dokonale pojatého obrazu s vlastním neopakovatelným výrazem. Jeho obrazy plné barev, energie a pohybu jsou osobitou výpovědí o přírodě a jejích proměnách, stejně jako o objektech, které z ní vyrůstají.

Pozoruhodnou částí malířovy tvorby jsou i obrazy vznikající v tichém soustředění jeho ateliéru, kde se rodí četná zátiší, rozkvétají půvabné květiny, kde dává konečnou podobu svým oblíbeným nočním uličkám a mnohým malebným zákoutím ze staré zástavby města. Mezi jeho významná díla bezesporu patří také mystické abstraktní náměty, zpracované v závislosti na hlubokém prožitku z určitého životního okamžiku. Malířův výraz tak  vyzrává do mimořádné sdělnosti, která se stává nejen upřímnou výpovědí umělce, ale stejně jako jeho celá tvorba, prezentací souzvuku mezi všedností našeho života a krásou umělecké tvorby.

Pavel Kabeláč byl mnohokráte oceněn za vynikající práci odborníky, kteří  do jeho malířských rukou nejednou vložili možnost ilustrovat knižní publikace a dotvořit tak  knižní díla mistrovským způsobem.

Mohli bychom se dále dlouho zajímat o hlubší poznání malířova světa, ale necháme se raději unést pohledem na díla, která dokáží každému sdělit, to, co bychom ani neuměli slovně popsat...

Více ať mluví díla sama za sebe .